کشف اکسیر جوانی توسط محققان ژاپنی!

کشف اکسیر جوانی توسط محققان ژاپنی!


محققان طی انجام پژوهشی پی بردند که ترکیبی به نام نیکوتین تک نوکلئوتیدی (NMN) به کم کردن سرعت فرآیند پیری و افزایش طول عمر موش کمک خواهد کرد. آنها  هم اکنون در حال آزمایش تاثیر این ترکیب بر روی انسان ها هستند. یک آزمایش بالینی که توسط محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس و دانشگاه کیو ژاپن طراحی شده، قرار است به آزمایش اثربخشی و ایمنی این ترکیب بر روی انسان ها بپردازد. این ترکیب بر روی حدود 10 نفر از افراد سالم آزمایش خواهد شد تا تاثیر آن در بهبود عملکرد جسمانی و دفع اثرات پیری مشخص گردد.

محققان این پژوهش می‌گویند اگر این ترکیب به درستی عمل کند، به اولین داروی ضد پیری موجود در بازار تبدیل خواهد شد. NMN یک مولکول آلی، یا نوکلئوتید بوده که در انواع منابع تغذیه، از جمله شیر موجود است. مطالعات قبل نشان داده که این ترکیب ابزاری در کند کردن روند پیری است که این کار را با فعال کردن سیرتوئین ( یک طبقه بندی از پروتئین که عملکرد آن با افزایش سن تضعیف میشود ) در بدن انجام می‌دهد.

پژوهش انجام شده در دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد که NMN ژن مسئول سیرتوئین را فعال می‌کند. در یک آزمایش، موش‌هایی که با یک رژیم ثابت از NMN  تغذیه شده بودند بهبود در متابولیسم و ​​بینایی که با افزایش سن کاهش می ‌یابد را تجربه کردند و در آزمایش های دیگر،NMN  تحمل گلوکز را در موش ها بهبود بخشید. برای موش‌ها، این ترکیب مانند یک اکسیر حیات عمل می ‌کند، اما اثر بخشی این دارو به این صورت هنوز در انسانها ثابت نشده است.

دانشمندان هنوز از اثربخشی این روش در انسان ها مطمئن نیستند چرا که بسیاری از پژوهش‌های انجام شده بر روی موش ها به خصوص آن دسته از آزمایشاتی که مربوط به افزایش سن بوده است روی انسان ها جواب نمی‌ دهد. اما آنها بر این باورند که حتی اگر این ترکیب بر روی بدن انسانها اثر نکند می تواند برای افزایش سلامت انسان استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *